Rawa Mazowiecka

Posted by 11 mAJ 2009.

95 lat temu, w czasie pierwszej wojny światowej, wojska niemieckie zbudowały kolej polową o rozstawie szyn 600 mm łączącą Rogów z Białą Rawską. Wąskotorówka służyła do zaopatrywania niemieckiego frontu w żywność, broń i amunicję. Za jej pomocą dowożono żołnierzy i ewakuowano rannych. Budowa Kolei Wąskotorowej Rogów Rawa Mazowiecka - Biała rozpoczęła się 28 lutego 1915 r. Budowa była prowadzona przez 22 Reserve Eisenbahn Kompanie i trzy inne niemieckie kompanie kolejowe. Kolej zbudowana w celu zaopatrywania frontu wschodniego w pobliżu rzek Rawki i Pilicy. Linia biegła od stacji kolei normalnotorowej w Rogowie do Białej Rawskiej przez Głuchów i Rawę Mazowiecką. Po skończeniu I wojny światowej Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała została przejęta przez PKP. W 1954 roku przekuto ją na rozstaw 750 mm. W 1996 roku została wpisana do rejestru zabytków. W 2001 roku PKP podjęły decyzję o jej likwidacji.
Od zniszczenia uratowała ją Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW), która przywróciła ją do stanu sprawności technicznej. Na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy zgromadzono drugą co do wielkości w Polsce kolekcję zabytkowego taboru wąskotorowego. Cała kolej jest utrzymywana dzięki pracy wolontariuszy, do których może dołączyć każdy pasjonat kolejnictwa.

Znajduje się tu przystanek osobowy uruchomiony w końcowym okresie funkcjonowania Rogowskiej Kolei Dojazdowej w strukturze PKP. Wbrew swojej nazwie, leży on w części miasta zwanej Sójcze.

Niedaleko przystanku od linii odgałęzia się bocznica do zbudowanych w latach siedemdziesiątych zakładów mięsnych, niegdyś głównego klienta kolejki. Przy odgałęzieniu znajduje się mijanka, dzięki której możliwe było uniknięcie popychania wagonów zabieranych z bocznicy aż do stacji w Rawie.

 

Niedaleko od stacji znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, które warto zwiedzić będąc w Rawie.

Za stacją w Rawie tor kolei przecina rzekę Rawkę, nad którą w 1928 r. wzniesiono okazały łukowy most stalowy.

Przystanek położony jest wśród malowniczych pagórków u stóp wzniesienia na którym położona jest wieś Złota